سریع تر شدن فرایند صدور ویزاهای کاری موقت در استرالیا

درخواست ویزای موقت کار به استرالیا از اواسط ماه نوامبر امسال سریعتر و ارزانتر خواهد شد. دپارتمان مهاجرت و محافظت از مرزهای استرالیا نسبت به ارائه فرایندی آسان تر برای برنامه ویزاهای فوق برای متقاضیان و اسپانسرهای آنها وعده داده است.

طی اعلام دپارتمان مهاجرت استرالیا چارچوب عملکرد ویزاهای موقت جدید جایگزین هفت زیرگروه ویزا فعلی با چهار نوع  زیرگروه های جدید خواهند شد.

 ویزاهای جدید متخصصین با کار موقت، فعالیت موقت، آموزش و روابط بین المللی را تحت پوشش قرار می دهد.

تغییرات پیشنهادی حاصل تحلیل و بررسی دپارتمان مهاجرت و محافظت از مرزهای استرالیا در خصوص عملکرد ویزاهای موقت و تخصصی است که در سال 2014 صورت گرفته است.

 معاون وزیر اداره مهاجرت آقای الکس هاک می گوید اصلاحات فوق خط قرمزو پرسه اداری را کاهش می دهد. او در ادامه می گوید: “این تغییرات روند پروسه را برای متقاضیان ، بیزنس ها و دیگر سازمان ها ساده تر می کند. تثبیت نرخ ثابت یک نوآوری خوبی است بنابراین تنها با شارژ 275 دلار برای هرگونه از این ویزا خواهد بود. بدین معنی که حدود 100 دلار از سیستم فعلی کمتر خواهد بود.”

 گفتنی است تقاضا نامه ها به صورت فرمهای برگه ای از میان خواهند رفت و از این به بعد تمامی تقاضانامه های ویزا بایستی از طریق آنلاین و ImmiAccount  انجام شوند.

الکس هاک در ادامه می افزاید: “در نظر ساده تر خواهد شد. تمامی تقاضانامه ها بصورت آنلاین انجام خواهند شد درنتیجه به یک روش سریعتر انجام می شود به خصوص در جایی که شکایتی شود. ما مطمئن هستیم و فکر می کنیم که بطور کلی این یک سیستم ویزای سریع تر و کارآمدتری باشد.”

 این تغییرات از سوی جان آنگر که وکیل مهاجرتی در ملبورن و مدیر TSS اداره مهاجرت است مورد استقبال قرار گرفته است. او می گوید: “درواقع تمامی مقاضیان زیرگروه ویزای 400 قادر به تسلیم فرم الکترونیکی خواهند بود. این یک خبر خوبی است و اگر یک بیزینس نیاز فوری به یک فرد متخصص و ماهر از چین و یا هند داشته باشد این تغییرات وعده بهبودی قابل توجهی را می دهد.”

 گروه  جدید زیرگروه ویزای 400 کارگران و متخصصانی که به مدت کوتاهی مسئولیت کاری را بطور موقت بر عهده می گیرند و یا در یک فعالیت شغلی برای منافع استرالیا شرکت می کنند را هدف قرار می دهد.

جان آنگر در ادامه می افزاید:”بعنوان مثال ویزاهای 400 که شرکت من انجام داده مربوط به متخصصین تجهیزات در ساخت و ساز یک آکواریوم جدید عمومی در کنز بود. تکسنین هایی که به ویزای چهارصد نیاز داشتند همه از ایالت متحده امریکا آمدند. درخواست این ویزاها میتوانست بصورت آنلاین تسلیم و ظرف چند روز اعطاء شوند.”

 ویزاهای 408 که فعالیت های موقت مانند صرافی، ورزش، کارهای مذهبی و خانگی برای مدیران را تحت پوشش قرار می دهد از آن دسته هستند.

 این در حالی است که هنرمندان، خدمه قایق های بادبانی و محققان در حال حاضر جزو بخشی از این ویزا قرار گرفتند.

 گفتنی است تخفیف های عمده و امتیاز غیرانتفاعی دیگر شامل هنرمندان نخواهد شد .در عوض تخفیف برای سازمان های خیریه و مراسم هایی که از سوی دولت هزینه می شوند مورد نظر قرار می گیرند.

جان آنگر در ادامه می افزاید: “برخی از مواردی فعلی را که سازمانها مجبورند انجام دهند اسپانسر کردن کارگر مذهبی است، که هنوز به همان صورت گذشته انجام خواهد شد. اما اگر ما به برخی از تفاوت ها نگاه کنیم، به محض اجرای این تغییرات ، روند تقاضا چنانچه متقاضی در خارج از استرالیا باشد و در استرالیا به او کمتر از سه  ماه نیاز باشد از پیچیدگی بسیار کمتری برخوردار خواهد بود. دراین شرایط معرفی فرد از سوی اسپانسر مورد نیاز نیست. این یکی از تغییراتی است که من فکر می کنم برای بیشتر مردم مفید است.”

 زیرگروه ویزای 407 آموزش جایگزین ویزاهای فعلی آموزش و پژوهش زیرگروه ویزای 402 خواهد شد.

این تغییر کسانیکه را که برای آموزش شغلی موقت یا شرکت در کلاسهای فعالیت های توسعه حرفه ای به استرالیا می آیند را هدف قرار داده است.

 متقاضیان ویزای زیرگروه 407 هنوز هم نیاز به معرفی فرد مورد نیاز و یک اسپانسر یا ضامن  بدون درنظر گرفتن قصد مدت اقامت در کشور را دارند مگر اینکه از سوی یک سازمان مشترک المنافع اسپانسر شوند.

جان آنگر در ادامه می گوید: “دانشگاهها معمولا از دو روش از ویزای سری 400 استفاده می کنند. اول اینکه، برای دانشجویان کارشناسی ارشد یا دانشجویانی که در دانشگاههای خارج ثبت نام کرده اند ولی برای تکمیل  مدرک خود احتیاج به مطالعه بیشتردر اینجا را دارند. روش دوم، برای سری ویزای 400 برای بازدید دانشگاهیان استفاده می شود بعنوان مثال برای کسانیکه می خواند برای شرکت در یک تحقیق به استرالیا بیایند. تحت چارچوب موجود، ویزای 402 آموزش و پژوهش برای هر دو اهداف استفاده می شود. به محض اجرای این تغییرات، در اینصورت دانشگاهها از ویزای جدید 407 آموزش برای دانشجویان کارشناسی ارشد و از ویزای 408 فعالیت موقت برای بازدید دانشگاهیان استفاده خواهند کرد. “

 زیرگروه ویزای موقت کار 403 برای افرادی که تحت یک قرارداد دو جانبه کار می کنند، مثل آموزش یک زبان خارجی، انجام کارهای داخلی برای یک دیپلمات یا شرکت در Seasonal Worker Programme مورد استفاده قرار می گیرد.

 گفتنی است کارفرمایان فقط نیاز به تکمیل یک فرم  ضامن یا اسپانسرشیپ  برای فعالیت های طولانی، آموزش و پژوهش، توسعه حرفه ای، سرگرمی، برنامه های ویژه و خدمه قایق بادبانی دارند.

جان آنگر در ادامه می افزاید: “اگر ویزای های فوق قبل از نوزدهم نوامبرتایید شوند زمانیکه این تغییرات جدید اعمال می شوند، بعنوان مثال اسپانسر فعالیت با اقامت طولانی مدت یا آموزش و پژوهش یا اسپانسر یکی از انواع این ویزا آنها همچنان قادر به استفاده از ویزای  تایید شده در طی دوره تغییرات تا زمان توقف تاییدیه هستند. در حال حاضر مرحله تغییر تا نوزدهم می 2017 بطول می انجامد و بعد از این تاریخ بایستی دوباره بصورت آنلاین درخواست کنند.”

 

الکس هاگ دستیار وزیر مهاجرت می گوید، درخواستهایی که قبل از نوزدهم نوامبر تسلیم شوند براساس قانون قبل پردازش می شوند. او می گوید:”خب، دولت در نظر دارد تا در نوزدهم نوامبر یعنی در زمان اجرای این تغییرات تمامی درخواستها و تقاضانامه ها بطریق آنلاین انجام شود. درخواستهای فعلی تحت تاثیر واقع نمی شوند. آنها بطور معمول ارزیابی خواهند شد. و انتقال به سیستم جدید توسط سازمان مهاجرت در وب سایت به روز خواهد شد و از مردم خواسته می شود تا تقاضاهای خود را بصورت آنلاین تسلیم نمایند.”

گفتنی است یک دوره انتقالی برای اسپانسرها و متقاضیان ویزاهای تسلیم شده از نوزدهم نوامبر 2016 تا هجدهم می 2017 در نظر گرفته شده است.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت اداره مهاجرت و حفاظت از مرزها به نشانی  http://www.border.gov.au/Trav/Work/temporary-activity-visa-changes  مراچعه کنید.

اینها پنج ویزایی هستند که از نوزدهم نوامبر سال دو هزار و شانزده و به موجب چارچوب جدید ویزاهای موقت در استرالیا دیگر وجود نخواهند داشت.

Subclass 401 Temporary Work (Long Stay Activity) visa

 

Backpacker, harvest, grapes

A seasonal worker picks grapes at a vineyard outside Canberra.

 

اگر هم اینک دارای یکی از زیر شاخه های موسوم به religious worker stream, sport stream, domestic worker stream یا exchange stream سابکلاس 401 ویزای موقت کاری هستید، ویزای شما تحت تاثیر قرار نخاوهد گرفت.

Subclass 402 Training and Research visa

 

College student using laptop in science laboratory

College student using laptop in science laboratory

 

این ویزا با ویزای جدیدی به نام Training (subclass 407) visa عوض خواهد شد. کلیه متقاضیان subclass 407 Training visa می بایست توسط یک اسپانسر subclass 402 Training and Researchh تا هجدهم مه سال دو هزار و هفده معرفی شوند مگر آنکه آنها آموزش خود را با یک آژانس دولتی کامنولت در استرالیا انجام دهند.

Subclass 416 Special Program visa

 

Sabdamala's chairman Dr Prakash Paudel

Students from Sabdamala Nepali school performing in Sydney.

 

Subclass 416 که به منظور “ارائه فرصت هایی برای تبادل نوجوانان، غنی فرهنگ و مزایای جمعی یا برنامه های مدارس” طراحی شده بود با یک سابکلاس جدید به نام  408 Temporary Activity visa جایگزین خواهد شد.

Subclass 420 Temporary Work (Entertainment) visa

 

Madonna

Madonna performs her ‘Rebel Heart’ Tour at Allphones Arena on March 19, 2016 in Sydney, Australia.

این ویزا با یک سابکلاس جدید به نام 408 Temporary Activity visa تلفیق خواهد شد.

Subclass 488 Superyacht Crew visa

 

Superyacht

 

این ویزا با یک سابکلاس جدید به نام 408 Temporary Activity تلفیق خواهد شد. این ویزا برای افرادی طراحی شده که مایل به سفر به استرالیا به صورت موقت برای کار در صنعت سرگرمی (entertainment industry)، حضور در بازی های ورزشی، فعالیت های تمام وقت مذهبی و یا کار تمام وقت در امور خانگی برخی از مقام های بلند پایه خارجی در استرالیا هستند.

 

چهار سابکلاس جدید ویزا از نوزدهم نوامبر دو هزار و شانزده عبارتند از:

  • Subclass 400 Temporary Work (Short Stay Specialist) visa
  • Subclass 403 Temporary Work (International Relations) visa
  • Subclass 407 Training visa
  • Subclass 408 Temporary Activity visa

Source: SBS news

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *