مزایا و پرداختی های بیکاری در استرالیا

طبق داده های اداره آمار استرالیا در فوریه 2017 روند نرخ بیکاری در استرالیا برای نهمین ماه متوالی همچنان بر روی 5.7 درصد ثابت مانده است.

جویندگان کار می توانند در مواقعی که با مشکلات بیکاری و مالی مواجه هستند به سیستم تامین اجتماعی دولت استرالیا دسترسی داشته باشند.

کمک هزینه Newstart در حقیقت مزایای اصلی بیکاری را برای آندسته از کسانی است که شرایط سنی برای کار کردن را دارا هستند.

رییس اتحادیه عدم اشتغال کارگران استرالیا Owen Bennett در این مورد اینگونه توضیح می دهد: “شما باید ثابت کنید که بدنبال کار تمام وقت هستید و بایستی در جلسات آژانس کاریابی خود که معمولا جلسات ماهیانه است شرکت کنید و سایر تعهدات متقابل مورد نیاز دیگر را انجام دهید.”

جویندگان کار براساس توانایی خود به یکی از چهار راهنمای اصلی برای پیدا کردن شغل مناسب ارجاع داده می شوند.

برای مثال، مسیر یک برای جویندگان کار “آماده به کار” است در حالیکه مسیر چهار در مورد کسانی است که موانع و مشکلات زیادی برای اشتغال دارند.

یک فرد مجرد بدون فرزند در Newstart می تواند هر دو هفته یکبار تا مبلغ $528.70 دلار دریافت نماید.

از سوی دیگر یک زوج بیکار، هر دو هفته یکبار مبلغ $477.40 دلار دریافت می نمایند.

گفتنی است مبالغ فوق سالانه در بیستم مارچ و بیستم سپامبر تجدید نظر می شوند. آقای Owen Bennett می گوید: ” به محض اینکه درخواست خود را بعنوان Newstart, تسلیم کردید، دوره انتظاربرای دریافت مزایا میتواند بین دو هفته تا دو ماه باشند. این واقعا بستگی به سنترلینک دارد.”

شما می توانید  تا مبلغ 104$ قبل از مالیات هر دو هفته درآمد داشته باشید و همچنان از مزایای Newstart برخوردار باشید.

پرداختی شما در این شرایط تا پنجاه سنت برای هر یک دلار درآمد شما کاهش پیدا می کند اگر چنانچه درآمدتان هر دو هفته بین 104$ تا 254$   باشد.

گفتنی است نرخ کاهش برای هر دلار درآمد بالای 254$ دلار  75$ بعلاوه 60 سنت است. آقای Owen Bennett در این مورد می گوید: “شما می توانید همچنان کار کنید و از مزایای Newstart نیز برخوردار باشید. کسان بیشماری وجود دارند که بیکار هستند و تنها یک شیفت در هفته کار می کنند واز مزایای  Newstart نیز برخوردارند اما قسمتی از مزایا را دریافت میکنند. چنانچه درآمد شما مبلغ مشخصی در هفته باشد در اینصورت از مبلغ Newstart  که دریافت می کنید کم خواهد شد ولی شما همچنان از مزایای دریافت Newstart برخوردارید.”

قابل ذکر است شهروندان استرالیایی که برای حداقل دو سال در کشور زندگی کرده اند واجد شرایط دریافت Newstart هستند.

کسانیکه بعنوان پناهنده یا بعنوان برنامه های بشردوستانه به استرالیا آمده اند ممکن است حدود 104 هفته برای واجد شرایط شدن منتظر بمانند.

دریافت کنندگان این مزایا بایستی به مواردی چون درآمد و دارایی و همچنین تعهدات مورد نیاز پاسخگو باشند. آقای Owen Bennett در این مورد می گوید: “یکی از مواردی که فرد متعهد به انجام آن است کار کردن برای سازمانهای خیریه است.  شما می توانید تعهدات خود را از طرق دیگر مثل کار داوطلبانه انجام دهید ، یا درس نیمه وقت یا دوره سوادآموزی و ریاضی انجام دهید بنابراین کار برای امور خیریه فقط یکی از بسیار مواردی است که شما می توانید به تعهدات متقابل تان برای دریافت Newstart انجام دهید.”

از دریافت کنندگان این مزایا انتظار می رود تا در فعالیت های مورد تایید یا کار برای امور خیریه برای مدت شش ماه از سال تحت برنامه تعهد متقابل شرکت کنند.

کار برای امور خیره برای آندسته از جویندگان کاری طراحی شده است که مهارت خاصی ندارند، به این طریق تجربه کاری بدست می آورند و به نیازمندان جامعه نیز کمک می کنند.

جویندگان کار بایستی از طرح و برنامه های شرکت های کاریابی پیروی کنند. آقای Owen Bennett در این مورد می گوید: “این به معنای مذاکره بین شما و شرکت کاریابی برای روشن شدن کارهایی است که باید انجام دهید. شما باید در طرح کار ثبت نام کنید. این به معناست که در ملاقات دوم خود این موافقت نامه امضا شده است. یعنی اینکه در اولین ملاقات خود با شرکت کاریابی شما در مورد طرح کار خود مذاکره می کنید و آنها به شما می گویند این چیزی است که ما در طرح کار شما پیشنهاد می کنیم.سپس بعنوان یک کارگر بدون کار و کسیکه از مزایای Newstart برخوردار است به طرح کاری که به شما پیشنهاد شده را بررسی می کنید و سپس تصمیم می گیرید که آیا  طرح فوق برایتان قابل قبول هست یا خیر.”

آقای Owen Bennett به جویندگان کار توصیه می کند که برای دانستن حق و حقوق خود قبل از طرح کار و یا تعهدات متقابل  به دقت جزئیات را مطالعه کنند. او می گوید: “بعنوان یک فرد بیکار شما حق بردن طرح کار به منزل را برای بررسی و مطالعه بیشتر دارید. و در ملاقات دوم خود شما ملزم به توافق طرح کار ارائه شده اید. شما می توانید از طرح کار یادداشت برداری کنید و مواردی که فکر می کنید در طرح کار ارائه شده منصفانه نیست خط بکشید و این بخشی است که می توانید در موردش مذاکره کنید.”

عدم پاسخگویی به نیازها و تعهدات متقابل یا شرکت نکردن در ملاقات تعیین شده با شرکت کاریابی ممکن است به عواقب جدی منجر شود. آقای Owen Bennett در این مورد می گوید: “ممکن است Newstart شما معلق شود که این پایین ترین سطح جریمه است به این معنی که Newstart شما تا زمانیکه با شرکت کاریابی ارتباط برقرار کنید معلق خواهد شود. پس از ارتباط مجدد با شرکت کاریابی مزایا را بطور کامل دریافت می کنید. البته جریمه های دیگری نیز وجود دارند که جریمه های خیلی بیشتر و جدی تری هستند که بعنوان جریمه های مالی نامیده می شوند. دراینجاست که شما پول از دست می دهید. مبالغی از مزایای Newstart شما کم می شود. جریمه مالی معمولا با تعلیق شروع می شود. و چنانچه فرد بیکار بهانه قابل قبولی برای مواردی که پیروی نکرده است ارائه نکند  به جریمه های مالی ارتقا پیدا می کند. ”

انواع دیگر کمک هزینه های بیکاری شامل کمک هزینه برای جوانان و افراد جویای کار تمام وقت بین سن شانزده تا بیست و یک ساله است و همچنین کمک هزینه حمایت از معلولین برای آندسته از کسانیکه بین سنین شانزده تا سن بازنشستگی هستند و بدلیل وضعیت جسمی، فکری و یا روانی قادر به انجام کار نیستند نیر وجود دارد.

جهت اطلاعات بیشتر برای کمک هزینه ها می توانید از وب سایت Department of Human Services     دیدن کنید. چنانچه به خدمات ترجمه نیاز دارید می توانید به سازمان خدمات چند زبانه به شماره 131202 بین ساعات 88 صبح تا 5 بعدازظهر در طول هفته تماس گرفته و از طریق دفترخدمات چندزبانه اطلاعات مورد نیاز را حاصل نمایید.

زمانی که به دنبال کار می گردید شاید بد نباشد نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید.

کمک پرداختی Newstart چیست؟

Job search

این کمک پرداختی، یکی از اصلی ترین مزایایی است که مناسب افرادی است که در سن کاری قرار دارند. اگرچه این نیز گفتنی است که برخی شرایط نیز دارد. به عنوان مثال، شما باید اثبات کنید که به دنبال یک کار تمام وقت می گردید. شما همچنین باید سر وعده های ملاقات خود با آژانس های کاریابی حاضر شوید و شما همچنین باید برخی پیش نیازهای و تعهدات دیگر را نیز برآورده سازید.

چقدر باید منتظر بمانم؟

Clock - waiting for a visa

پس از تسلیم درخواستتان برای دریافت Newstart Allowance، دوره انتظار می تواند از دو هفته تا دو ماه متفاوت باشد. این موضوع معمولا به سنترلینک مربوط می شود.

چقدر دریافت خواهم کرد؟

Money wallet

شما می توانید کار کنید و در عین حال از مزایای Newstart نیز بهره مند باشید. به عنوان مثال، اگر یک شیفت در هفته کار می کنید، می توانید هنوز هم “بخشی از این پرداختی” را دریافت کنید.

چه کسی مشمول دریافت این پرداختی است؟

Job seekers attend a job fair in New York

هر فرد ساکن استرالیایی که برای مدت حداقل دو سال در کشور زندگی کرده باشد، مشمول دریافت این پرداختی است. اگرچه افراد باید مندرجات آزمون درآمد و دارایی و همچنین پیش نیازهای مربوط به تعهدات دو طرفه را نیز برآورده کنند.

عبارت ‘Work for the Dole’ یعنی چه؟

Construction workers

این عبارت به برنامه ای اطلاق می شود که به منظور ارتقا مهارت کارجویان طراحی شده است به گونه ای که این افراد بتوانند تجربه کاری را کسب کنند. این برنامه همچنین این افراد را قادر می سازد تا در جامعه مشارکت داشته باشند. شما باید هر سال در این برنامه برای مدت شش ماه مشارکت داشته باشید تا بتوانید تحت پیش نیازهای مربوط به تعهدات دو طرفه، درخواست دریافت این پرداختی ها را تسلیم کنید.

اگر در برآورده سازی پیش نیازهای مربوط به تعهدات دو طرفه، کوتاهی کنم چه اتفاقی می افتد؟ 

Job search

پرداختی Newstart شما ممکن است به حال تعلیق در آید. اما هنگامی که بار دیگر با آژانس کاریابی خود ارتباط برقرار کنید، ممکن است بتوانید تا این پرداختی را بار دیگر دریافت کنید.


دیگر انواع مزایای بیکاری عبارتند از Youth Allowance برای کارجویان تمام وقت بین 16 تا 21 سال وDisability Support Pension برای افراد بین 166 سال تا سن بازنشستگی که به دلیل شرایط فیزیکی، فکری و یا روانی قادر به کار کردن نیستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از وبسایت Department of Human Services دیدن کنید.

حمایت های زبانی به زبان شما

Phonecall

اگر نیازمند حمایت های زبانی هستید، می توانید بین ساعات 8 صبح تا 5 بعد از ظهر روزهای هفته با خدمات تلفنی چندزبانه دپارتمان به شماره 131202 تماس بگیرید.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *