جستجوی کار برای مهاجران تازه وارد اغلب یک تجربه طاقت فرسا است.  و در این میان، عدم تجربه کاری در استرالیا و سوء تفاهم های فرهنگی می تواند از دیگر موانع این تجربه باشد. استفاده از “Jobactive” که از ابتکارات دولت برای ارتباط جویندگان کار با کارفرمایان است یکی از راه های پیدا کردن کار می باشد.

1. در خصوص آنکه تمایل به انجام چه کاری دارید، تصمیم بگیرید

در خصوص مشاغلی که به آنها علاقه دارید، اطلاعات کسب کنید. می توانید این کار را به صورت آنلاین و یا با صحبت کردن با افرادی که در آن صنعت مشغول به کار هستند انجام دهید. همچنین این موضوع را که شما آماده انجام چه نوع کار (تمام وقت، نیمه وقت، پاره وقت، قراردادی و یا خویش فرما)  هستید را در نظر بگیرید. 

Welder

2. یک برنامه زمانی و یک حساب کاربری ایمیل برای کاریابی خود ایجاد کنید

اطمینان حاصل کنید که یک حساب کاربری ایمیل برای خود ایجاد می کنید و به طور منظم برنامه کاریابی خود را دنبال می کنید. اکثر کارفرمایان از شما می خواهند تا درخواست شغلی خود را از طریق ایمیل برای آنها بفرستید. سعی کنید تا از آدرس ایمیلی استفاده کنید که حرفه ای و مناسب مقاصد کاریابی باشد. 

Employment classified

3. رزومه خود را آماده کنید و اسناد مرتبط را جمع آوری کنید

رزومه، ابزار بسیار قدرتمندی در کاریابی شما محسوب می شود. همواره اطمینان حاصل کنید که رزومه شما حاوی مهارت های شما باشد که کارفرما به دنبال آن است. در محیط آنلاین ابزارهای متعددی برای ساختن یک رزومه وجود دارد. همواره مطمئن شوید که کلیه اسناد مرتبط را گردآوری کرده اید و از آنها به صورت الکترونیکی در داخل یکUSB stick یا به صورت کاغذی در محلی امن نگهداری می کنید. 

Job search

4. در سنترلینک و دیگر آژانس های کاریابی ثبت نام کنید 

سازمان هایی مانند سنترلینک (Centrelink) و  Job Services Australia  دارای تسهیلات رایگان متعددی برای کمک به کارجویان هستند. اگر پرداختی های سنترلینک دریافت می کنید باید بدانید این سازمان همچنین کارمندانی دارد که می توانند به شما در پیدا کردن کار کمک کنند. 

Centrelink

5. با کارفرمایان تماس بگیرید و از شبکه های خود استفاده کنید

به کارفرمایان بالقوه مراجعه کنید و از شبکه های خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که افراد مختلف می توانند بزرگ ترین منبع شما باشند. از دوستان و اعضاء خانواده خود در خصوص هر گونه سرنخی که بتواند شما را به آن کار متصل کند کمک بخواهید. 

Job seekers

آگاهی نامه های ترجمه شده به پانزده زبان از جمله فارسی و دری موجود می باشد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر از وبسایت دپارتمان کار استرالیا بازدید کنید. 

پیدا کردن شغل مناسب در بازار کار استرالیا می تواند بسیار چالش برانگیز باشد ، بخصوص برای کسانیکه بعنوان مهاجر یا پناهنده به استرالیا آمده اند.

باب که یک کارگر سی ساله است چهار سال پیش به استرالیا آمد.باب اهل تانزایاست و در حال حاضر در صنعت ساخت و ساز مشغول کار است.

او معتقد است دلایل متعددی برای سخت پیدا کردن شغل مناسب برای تازه واردان وجود دارد. او می گوید:”دلیل اول مشکل زبان خواهد بود، حتی اگر شما قبلا در وطن خود به زبان انگلیسی صحبت می کردید. منظورم لهجه است،  برقرار کردن ارتباط در زمانیکه شما برای درخواست یک شغل اقدام می کنید بسیار متفاوت است. بنابراین اینها قضیه را کمی سخت می کند. ولی جدای از اینها مسئله فرهنگی هم دخیل است. همین مسائل پیدا کردن کار را سخت می کند.”

 پس جواب رد شنیدن از کارفرمایان، باب تصمیم می گیرد تا به یک سازمان کاریابی که فرصت های شغلی  فراهم می کند مراجعه کند.

با اینحال باب معتقد است که عمده کارهایی که گهگاه می گیرد موقت و پایین تر از مدارک حرفه ای او است.

باب می گوید که این یک تجربه بسیار طاقت فرسایی است. او در ادامه می افزاید: “شما دارید برای شغلی درخواست می کنید که انتظار بالایی لازم دارد. اول اینکه شما شغلی می خواهید که فکر می کنید بایستی انجام بدهید که در حد شما باشد بعنوان مثال کار دفتری ، کاری که وقتی به اینجا آمدم انتظار داشتم انجام بدهم چونکه سطح مدرک تحصیلی بدی ندارم. اما  با سطح مدرک تحصیلی که به اینجا می آیید در مقایسه با سطح مدرک تحصیلی استرالیا ممکن است کمی پایین تر باشد. کارفرمایان می خواهند مدارک خود را به روز کنید. این مثل این می ماند که دوباره از ابتدا شروع کنید که ممکن است برای چند سال و یا چند ماه طول بکشد تا خود را مطابق سطح استرالیا تطبیق دهید.”

السندرو میت چیکا آموزگار دبستان مشکلات مشابهی را زمانیکه پنج سال پیش بدنبال کار می گشت تجربه کرد. او می گوید: “بایستی بگویم که در ابتدا چالش برانگیز بود. چرا که کاملا با کشور من متفاوت است. و حدس میزنم در اینجابه حرفه و شغل شما هم بستگی دارد. اولین چالشی که من با آن مواجه شدم نوشتن یک رزومه کاری که البته بایستی در حدی نوشته شود که شغل مد نظرتان را بگیرید. من مجبور شدم روزمه ام را به طرق متفاوتی بنویسم. چون حرفه من معلمی بود من مجبور شدم هر معیار را بنا به درخواست شغلی به انواع مختلف بنویسم تا برای کسانیکه روزمه من را بررسی می کنند جالب و مورد توجه قرار بگیرد. “

 بیشترجویندگان کار مانند السندر که ایتالیایی است می توانند  حمایت های موجود را از منابع مختلف بدست بیاوردند.

“Jobactive” ابتکار دولت استرالیا برای ارتباط جویندگان کار با کارفرمایان است. “Jobactive” در حقیقت شبکه ای است که هزار و هفتصد منطقه را تحت پوشش می دهد.

آدریان جنکینز مدیر برنامه این شبکه در اینخصوص اینگونه توضیح می دهد: “جویندگان کار بطور کلی از سوی سیستم سنترلینک پیش ما می آیند. بنابراین بسیاری از آنان از حمایت های سنترلینک برخوردارند. و اینکه سطح خدمات ما بستگی به شرایط فردی دارد. به طور کلی، وقتی کسی که بدنبال کار میگردد پیش ما می آید با مشاوران ما برای برنامه گذاری کار ملاقات می کند. در اینجا ما تمام امکاناتی که ممکن است در پیدا کردن شغل مناسب کمک کند را بررسی می کنیم. در برخی از موارد ممکن است فقط کمک در نوشتن رزومه باشد، همچنین آموزش آنان برای  شروع کار در بازار کار فعلی است. “

گفتنی است جویندگان کار در این برنامه حمایت هایی مانند آموزش نوشتن روزمه کاری و آماده سازی برای مصاحبه دریافت می کنند.

پس از آموزشها و کمک های ممکن پیشنهادات کار بالقوه به جویندگان کار منتقل می شود.

با این حال جویندگان کار همچنان از حمایت ها و خدمات و تعهدات متقابل برخورداند. این شامل تلاش منسجم و شرکت در جلسات اطلاع رسانی که توسط شبکه “Jobactive” که حدود بیست جلسه در هر ماه است از سوی جویندگان کار است.

الساندر می گوید چیزی که او در این بین یاد گرفت داشتن یک استراتژیک  و نوشتن و مهیا کردن روزمه کاری مناسب برای هر کارفرما است. او در ادامه می گوید: “به نظر من شما باید روزمه کاری خود را برای هر شغل که می خواهید درخواست کنید تغییر بدهید ، چون معیار هر شغل متفاوت است و انتظارات متفاوتی را داراست و شما بایستی مهارت مختلف برای شغل مختلف داشته باشید. شما واقعا باید سعی کنید تا همه چیز را بسیار دقیق در رزومه خود قید کنید. “

 وزارت خدمات نیروی انسانی شرایط کسانی واجد شرایط هستند را تحت برنامه Jobactive ارزیابی می کند.

این برنامه بطور کلی برای کسانیکه تحت پوشش درآمد سنترلینک هستند قرار داده شده است.

اگر نه، ممکن است بتوانید برای خدمات jobactive در صورتی که حق کار کردن در استرالیا دارید بعنوان داوطلب کار کنید.

 آدریان جنکینز می گوید جویندگانی که از این برنامه استفاده می کنند از پس زمینه های مختلفی برخوردارند. او در ادامه می گوید: “در حقیقت سی و یک درصد از جویندگان کار از فرهنگ و با زبانی متفاوت آمده اند. بیست و نه درصد از جویندگان از نوعی معلولیت برخوردارند و هشت و دو دهم درصد آنها در وضعیت پناهندگی اند و هشت و یک دهم درصد آنان بی خانمان هستند.”

 گفتنی است برنامه jobactive  همچنین کارفرمایانی که بدنبال کارمند هستند را مطلع می نماید.

آنان از این طریق از خدمات استخدامی برخوردار می شوند.

 آدریان جنکینز مدیر دولتی این شبکه مواردی که بازار فعلی کار با آن دست به گریبان است اینگونه توضیح می دهد: “بازار کار در حال حاضر بسیار دشوار است. افزایش در بخش نیروی کار کژوال و نیمه وقت وجود دارد ولی اگه درست تعبیر کنم این نیروی کار را حالت موقت نگه میدارد. در این بین نیروی کار در قسمت تمام وقت در حال کاهش است. بعضی از صنایع در بخش های تولید خود در حال کاهش نیرو هستند. با این حال فرصت شغلی در برخی صنایع رو به رشد است. بعنوان مثال نرخ کار در صنایع غذایی رو به رشد است. همچنین فرصت های شغلی در مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی رو به رشد است. مراقبت از سالمندان، باغبانی، مراقبت از بیماران از آن جمله اند. بنابراین فرصت های شغلی موجود است. “

 او می گوید مسئله ای که اکثر جویندگان کار به آن اهمیت نمی دهند استفاد ه از فرصت های شغلی در ارتباطات اجتماعی است.  او در ادامه می افزاید: “یکی از چیزهایی که ما سعی می کنیم به مردم آموزش بدهیم این است که تقریبا یک سوم از تمام مشاغل لزوما آگهی نمی شوند بلکه از طریق ارتباطات اجتماعی منتقل می شوند. بنابراین این واقعا مهم است که مردم به برقراری ارتباطات اجتماعی خود اهمیت بدهند. بعضی از مشاغلی که آگهی نشده اند اغلب از سوی دوست دوستان توصیه  شده است. هر چه بیشتر بیکار بمانید گستره ارتباطات اجتماعی تان کوچک تر شده و پیدا کردن کار را سخت تر می کند. “

هرچند بازار کار برای مهاجران تازه وارد به استرالیا همچنان دشوار است، ولی باب مهاجر تانزانیایی رویای پیدا کردن کار در استرالیا را رها نمی کند.

او به خود قول داده است تا زمان بیشتری صرف به روز رسانی مدارک تحصیلی خود کند تا در نهایت شغلی که مورد نظرش هست را بدست بیاورد. او می گوید: “این بستگی به شما دارد. شما باید خود را با شرایط تطبیق بدهید و کاری کنید که کارفرما از شما راضی باشد تا شغلی که مورد نظر و تمایل شماست را به شما بدهد. این یعنی شما باید بیشتر مطالعه کنید در اینصورت زمان و وقت مناسب برای شغلی که شما آرزو دارید خواهد رسید. بنابراین خسته نشوید و سخت تلاش کنید تا کار بهتر بگیرید. “

 

برگه های اطلاعات برای جویندگان کار در پانزده زبان مختلف در دسترس است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از این برنامه می توانید به وب سایت های ذیل مراجعه نمایید.

 

https://docs.employment.gov.au/documents/jobactive-helping-you-find-work headto

https://jobsearch.gov.au/

Source: SBS news-